طی هفته های اخیر شاهدیم که در شهرستان اندیمشک جریانی با بهانه های بنی اسرئیلی عاری از سواد و بصیرت اخلاقی و مذهبی که ادعای ولایتمداری شان گوش زمینیان را که هیچ، افلاکیان را نیز کر کرده است.
لکن در عمل تنها به منافع و مطامع خود ( که همانا انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی می باشد) اندیشیده و آن را بر اهداف و خواسته های مقام معظم رهبری (دامه برکاته) ترجیح میدهند؛ دست به اقداماتی خلاف آنچه مدعی آنند می زنند و باز هم وقیحانه تر از قبل ادعای تبعیت و ولایتمداری از معظم له را دارند!!!

کسانی که سعی در وارونه جلوه دادن اتفاقات ۱۳ آبان داشتند خائنین به شهرستان و نظامند/ اگر ادب و متانت سیّدِ عزیز به وی اجازه می داد می بایست برخورد شدیداللحنی با مسببان ۱۳ آبان  میکرد

 

 

طی هفته های اخیر شاهدیم که در شهرستان اندیمشک جریانی با بهانه های بنی اسرئیلی عاری از سواد و بصیرت اخلاقی و مذهبی که ادعای ولایتمداری شان گوش زمینیان را که هیچ، افلاکیان را نیز کر کرده است.

 
لکن در عمل تنها به منافع و مطامع خود ( که همانا انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی می باشد) اندیشیده و آن را  بر اهداف و خواسته های مقام معظم رهبری (دامه برکاته) ترجیح میدهند؛ دست به اقداماتی خلاف آنچه مدعی آنند می زنند و باز هم وقیحانه تر از قبل ادعای تبعیت و ولایتمداری از معظم له را دارند!!!

با گذشت قرن ها از حوادث ریز و درشت تاریخ بخصوص تاریخ اسلام اعم از جمل ، صفین و … و پاگرفتن عده ای با تفکری تحت عنوان خوارج ،  متاسفانه می بینیم که این تفکر (خوارج) به خاطر برخی از مسائل جزئی در طول قرن ها پس از آن تاریخ همچنان وجود داشته و ما در همه گروه های مختلفی که در جوامع متعدد بوده اند کم و بیش این تفکر را مشاهده می کنیم.
تا آنجا که عده ای که این روزها لاف ولایتمداری می زنند بیشتر به همان خوارجی می مانند که به ظاهر اهل قرآن و نماز بوده و رهبر آنها عبدالله بن وهب (کسی که آثار سجده بر پیشانی دارد) بود، وقتی پیشینه ی این افراد را مرور می کنیم در می یابیم که اینان کسانی هستند که علیرغم آنچه بر زبان می آوردند و به خود منتسب می کنند؛ کاملاً واهی و بدور از واقع است.
پیوسته به دنبال بهانه جویی های از نوع بنی اسرائیلی متعدد بوده و چه خوب امثال خود را در اجتماعات به منظور مطامع و سودجویی های اجتماعی خود پیدا و در کنار یکدیگر قرار می گیرند!
هر عقل سلیم وقتی به گذشته این افراد نگاهی گذرا می اندازد؛ در مقایسه ای حتی سطحی بین بیان و عملکردشان به خوبی در می یابد که این تعداد افراد باز هم به بهامه های بنی اسرائیلی نه در زمانی که کشور دچار جنگ ۸ ساله تحمیلی شد به دفاع از کشور و حضور در جبهه پرداختند و نه در محورهای مقاومت و دفاع از حریم حضرت زینب (س) حضور داشته اند!  و نه در برپایی مراسمات مذهبی همانند برگزاری مواکب پذیرایی از زائران اربعین حسینی حضور داشته اند!

بهانه گیران بنی اسرائیلی به بهانه های مختلف درایام عاشورای حسینی که خبری از آنان نیست! در ۲۲ بهمن سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی هم معلوم نیست کجایند!  در سالروز  ۱۳ آبان هم که شرکت می کنند  با آبروی نظام بازی میکنند و بزرگداشت این روز را به سوژه ای طنز در رسانه های غربی و معاند نظام تبدیل می کند! که بیایند و نظام ما را، مردم ما را، مسئولین ما را به سُخره بگیرند و در بوق و کَرنا بزنند!

خداوند از سر تقصیراتتان ای بهانه گیران نگذرد که رفتارتان خون به دل مردم و رهبری  کرده اید. مگر حضرت آقا نفرمودند«…تا انتخابات هرکس احساسات مردم را در جهت ایجاد اختلاف بکار گیرد قطعاً به کشور خیانت کرده است…» پس شایسته بود بر سر مدعایتان می ایستادید و خلاف آن رفتار نمی کردید!
در چند سال گذشته برخی اعضای همین جریان مدعای ولایتمداری! خود سازنده ی چندین بحران برای شهرستان بودند که به خاطر حفظ آرامش و عدم تشویش افکار عمومی جامعه  از ورود به آن خودداری شد.
لکن ارتکاب عمل وقیحانه ی اخیر این افراد (معلوم الهویت) که به دنبال ماجراجویی برخی از اطرافیان جناب آقای حسینی منش امام جمعه حسینیه در خصوص اتفاقات ناگوار و به دور از شأن و جایگاه افراد حادث شد؛ انتشار بیانیه ی سراسر تهدید و توهین آمیزی بود که علیه پدر معنوی شهرمان جناب حجت الاسلام والمسلمین حسینی نوری بود.
در این نوشتار نگارنده سعی دارد به دور از هرگونه غرضی به بررسی زوایای پنهان اتفاقات مراسم یوم الله ۱۳ آبان بپردازد تا مردم فهیم و به واقع ولایتی و انقلابی اندیمشک متوجه بد اخلاقی سیاسی و عملکردی این جریان بهانه جو (نوعاً بنی اسرائیلی) باشند.
* وجه تسمیه ی ایرادات بنی اسرائیلی:
گزارشات بسیاری برای عبرت آموزی و درس گرفتن است. گزارش های زیاد خداوند از افکار و رفتار قوم بنی اسرائیل در قرآن آمده، گزارشی در برخی از روایات معتبر از پیامبر(ص) است که امت اسلام، طابق النعل بالنعل همانند بنی اسرائیل عمل می‌کنند و گزارش‌های قرآنی که درباره آن قوم آمده است، در امت اسلام تکرار و تجربه می‌شود.
به این معنا که امت اسلام همان افکار و رفتار را در عصر آخر زمانی بازسازی می‌کنند و گام در جای گام آنان می‌نهند. یکی از ویژگی‌های بنی اسرائیل لجبازی و بهانه جویی است. آنان اگر به چیزی گرایش یابند، تمام تلاش خویش را مصروف می‌دارند تا به آن برسند و اگر نسبت به چیزی بیزار شوند، همه راه‌ها را بر آن می‌بندند تا وجود و حضوری نیابد.
جریانی که با سکوت مردم و رسانه ها سعی در وارونه جلوه دادن اتفاقات آن روز داشتند قدر مسلّم خائنین به شهرستان و نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند. این در حالیست که رسانه های جمعی شهرستان تنها به خاطر حفظ آرامش جامعه،توسعه و پیشرفت شهرستان تا به امروز در این رابطه سکوت کرده و به این موضوع و موضوعات از این دست ورود نکردند.

 

 

*  بررسی زوایای مختلف حادثه ناشایست ۱۳ آبان در بخش الوار گرمسیری
در گزارش پیش رو سعی بر این است تا روند اتفاقات ناشایست یوم الله ۱۳ آبان را که موجبات ناراحتی مردم را فراهم نمود بر اساس قانون و شرح وظایف هر شخص و دستگاه  بررسی و در نهایت این مردم هستند که خود قضاوت خواهند کرد.

    

 

 

*  اساسنامه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی

فصل اول ـ کلیات

ماده۱ـ شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به عنوان نهاد عمومی غیردولتی به منظور ساماندهی و مدیریت برگزاری مراسم ملی و عمومی و رسمی کشور و بهره‌گیری از ظرفیت نهادهای‌فرهنگی و مردمی براساس این اساسنامه فعالیت خواهدنمود و از این به بعد به اختصار در این اساسنامه، شورا نامیده خواهد شد.

ماده۲ـ موضوع فعالیت‌شورا، سیاستگذاری، برنامه‌ریزی، سازماندهی، نظارت و راهبردی در برگزاری مراسم و مناسبتهای ملی، مذهبی، سیاسی و انقلابی نظیر موارد زیر است:

 

الف ـ دوازدهم فرودین، سالروز استقرار نظام مقدم جمهوری اسلامی ایران (۱۳۵۸).
ب ـ چهاردهم خرداد، بزرگداشت ارتحال حضرت امام خمینی (ره) (۱۳۶۸).
پ ـ قیام خونین پانزدهم خرداد ماه (۱۳۴۲).
ت ـ هفتم تیرماه، بزرگداشت حادثه انفجار حزب جمهوری اسلامی ایران و شهادت آیت‌الله دکتر بهشتی و ۷۲تن از یاران امام راحل (ره) (۱۳۶۰).
ث ـ هشتم شهریور، بزرگداشت شهیدان محمدعلی رجایی (رییس جمهور) و دکتر محمدجواد باهنر (نخست وزیر) (۱۳۶۰).
ج ـ هفدهم شهریور، بزرگداشت شهیدان ۱۷ شهریور (۱۳۵۷).
چ ـ هفـته بزرگداشت مقام زن و روز مادر به مناسبـت سالروز ولادت حـضرت فاطمه‌الزهرا (س) و حضرت امام راحل (ره).
ح ـ یوم‌الله سیزدهم آبان، روز ملی مبارزه با استکبار جهانی، بزرگداشت سالروز تبعید حضرت امام خمینی (ره) به ترکیه (۱۳۴۳)، کشتار دانش‌آموزان به دست رژیم منحوس پهلوی (۱۳۵۷) و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام (ره)(۱۳۵۸).
خ ـ بزرگداشت یوم‌الله روزجهانی قدس (آخرین جمعه ماه مبارک رمضان).
د ـ عید سعید فطر.
ذ ـ جشن‌های نیمه شعبان، بزرگداشت ولادت منجی عالم بشریت حضرت صاحب‌الزمان (عج).
ر ـ برگزاری جشن‌های ایام‌الله دهه فجر، سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی (۱۲ بهمن، سالروز ورود حضرت امام خمینی (ره) به میهن اسلامی و یوم‌اله ۲۲ بهمن، راهپیمایی سراسری مردم ایران).
ز ـ سایر مراسم غیرمترقبه و مأموریتهایی که از سوی مقام معظم رهبری و نظام جمهوری اسلامی ایران متناسب با وظایف کلی شورا به این نهاد محول می‌شود.

در همین راستا در تاریخ ۷/۸/ ۹۷ جلسه شورای هماهنگی  تبلیغات اسلامی در محل فرمانداری اندیمشک با حضور اکثر اعضاء برگزار می گردد و برنامه های شهر های اندیمشک، آزادی، بیدروبه، چم گلک و حسینیه تصویب و وظایف دستگاههای اجرایی در این شهرها نیز مشخص می گردد.
و در یکی از بندهای مصوب شده ی  این نشست، سخنرانان جناب حجت السلام حسینی منش به عنوان سخنران شهر حسینه و جناب مهندس پاپی سخنران شهر بیدروبه تعیین شده است.

ابلاغ وظایف مصوب شده در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی طی نامه شماره ۵/۷۶۱ به تاریخ ۹/۸/۹۷  توسط بخشدار الوارگرمسیری به دستگاههای ذیربط بصورت کاملاً رسمی اعلام و ابلاغ گردید.

 

 

 

 

 

 

* شرح وظایف و اعضای  شورای فرهنگ عمومی:

ماده ۱:
به منظور ارتقای فرهنگ عمومی و اطلاع‌ از چگونگی آن و نظارت، هماهنگی و پیگیری مصوبات شورای فرهنگ عمومی، شورای فرهنگ عمومی شهرستان زیر نظر شورای فرهنگ عمومی استان تشکیل می‌شود.

ماده ۲:
وظایف شورای فرهنگ عمومی شهرستان:
الف ـ بررسی معضلات و ویژگی‌های فرهنگی که در جامعه شهری و روستایی آن محل وجود دارد، و ارایه راهکارهای مناسب برای رفع این معضلات و انعکاس آن به شورای فرهنگ عمومی استان

ب ـ تلاش برای حذف سنت‌های غلط و تشویق مردم به حفظ و تقویت ارزش‌های دینی، انقلاب اسلامی و فرهنگی شهرستان

ج ـ ارایه‌ گزارش سالانه از وضع فرهنگ‌عمومی شهرستان و ایجاد زمینه همکاری با سایر شهرستان‌ها برای فعالیت در جهت ارتقای فرهنگ عمومی استان

د ـ  برنامه ­ریزی در جهت هماهنگی و همسو کردن دستگاه‌ها، نهادها، مراکز و مؤسسات دولتی و غیردولتی در شهرستان برای فعالیت در زمینه مسایل فرهنگی

هـ ـ برنامه‌ریزی در جهت اجرایی کردن تصمیمات اتخاذ شده در شورای فرهنگ‌عمومی شهرستان، از طریق الزام مدیران دستگاه‌ها و نهادها

و ـ اتخاذ تصمیم در خصوص شیوه‌های نظارتی، تشویقی وترویجی درشهرستان به منظور الگوسازی، اعتلا و شکوفایی فرهنگ عمومی در ابعاد مختلف

زـ بررسی زمینه‌ها و یا آثار فرهنگی مترتّب بر سیاست‌ها و اجرای طرح و برنامه‌های اقتصادی، اجتماعی در شهرستان به منظور اطمینان از همسویی و عدم مغایرت آن‌ها با اصول سیاست فرهنگی  و سیاست‌ها و ارزش‌های فرهنگی کشور و استان و ابلاغ نتیجه به دستگاه‌های اجرایی شهرستان

ح ـ طرح و بررسی‌‌سیاست‌های فرهنگی ابلاغی‌ از مرکز استان‌وکشور، اظهارنظر نسبت به موضوعات مطرح شده و تهیه گزارش‌های مورد نیاز استان برای اصلاح فرهنگ عمومی در شهرستان‌ها و پی‌گیری مصوبات شورای فرهنگ عمومی و شورای عالی انقلاب فرهنگی در سطح شهرستان

 

 

 

 

ماده ۹:ترکیب اعضای شورای فرهنگ عمومی شهر و یا بخش:
۱ـ امام جمعه شهر و یا بخش (رییس شورا)
۲ـ بخشدار (نایب رییس)
۳ـ سه نفر از مسؤولین و شخصیت‌های فرهنگی و هنری شهر و یا بخش به پیشنهاد امام جمعه و تصویب شورای فرهنگ عمومی شهرستان
۴ـ مسؤولین و شخصیت‌های متناظر با ترکیب اعضای شورای فرهنگ عمومی شهرستان

تبصره ۱: در اولین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهر و یا بخش، یک نفر از اعضا به عنوان دبیر انتخاب خواهد شد.
تبصره ۲: احکام اعضای شورای فرهنگ‌عمومی‌ شهر و بخش توسط رییس شورای فرهنگ عمومی استان صادر خواهدشد.

 


*  برگزاری جلسه ای تحت عنوان شورای فرهنگ عمومی بخش الوار:
در تاریخ ۱۲/۸/۹۷ رأس ساعت ۱۲ جلسه ای تحت عنوان شورای فرهنگ عمومی در دفتر امام جمعه حسینیه (بدون حضور برخی اعضا از جمله بخشدار الوار) برگزار می شود، که برگزاری این جلسه با این عجله و به این شکل سر منشاء همه حوادث و حاشیه ها بود که ظاهرا اهداف خاصی را دنبال می کرد، شایان ذکر است تعدادی از حاضرین خلاف قانون و ماده ۹ شرح وظایف تصویبی فوق الذکر در جلسه شورای فرهنگ عمومی حضور می یابند و در خصوص موضوعی که منطبق بر هیچ یک از بندهای ماده ۲ شرح وظایف مورد اشاره نبوده به شور می نشینند و مصوباتی نیز در این خصوص ارائه!  و بصورت کاملاً غیرقانونی این مصوبات توسط رییس شورای فرهنگ عمومی به ادارات ابلاغ می شود. (این مهم در حالیست که در شرح وظایف قانونی این شورا به صراحت قید شده که رییس شورای یاد شده حق هیچگونه ابلاغ به اداره یا ادارات مربوطه را ندارد … (خوانندگان عزیز می توانند جهت اطلاع بیشتر از شرح وظایف در خروجی های مجازی جستجو و آن را بطور کامل مطالعه نمایند.))
و از سوی دیگر برای نگارنده و مردم مبهم است که چگونه تنها چند ساعت قبل ازشروع مراسم (بنا بر تاریخ و ساعت جلسه برگزار شده ) می بایست هر دستگاه به وظایف خود عمل نماید!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ذکر ۳ نکته بسیار حائز اهمیت است :
اول اینکه، جلسه ارتباطی با بندهای ماده ۲ (تعین سخنران ) ندارد و شورای فرهنگ عمومی خودسرانه! به موضوع ورود کرده است.
دوم اینکه، اعضا بطور کامل حضور ندارند و تعدادی خلاف مقررات و قانون (موضوع ماده۹) در جلسه حضور یافته اند.
سوم اینکه، در بند های مصوبات جلسه فوق تواضع! خضوع و خشوع..! کاملاً مشهود! است! ( چرا که در مکاتب اخلاقی و رفتاری ما ائمه جماعات و بزرگان هر مکانی همیشه به عنوان الگوی جامعه از جمله افراد پیشرو درتواضع و … می باشند.) چه تقسیم عادلانه ای! در این بندها(بند۲) موج می زند!
وچهارم ، این جلسه (که کاملاً بی ارتباط با شرح وظایف شورای مزبور است )دارای چه الزام و اهمیتی بوده که درست در وقت اقامه ی نماز ظهر برگزار گردیده!!
آیا این امر نشان از شتابزدگی و عدم آگاهی لازم از شرح وظایف افراد ذیربط نیست؟

 

در روز ۱۳ آبان طبق برنامه تصویب شده در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی،  ابتدا کلیه مسئولین به شهر حسینیه میروند و امام جمعه حسینیه جناب حسینی منش سخنرانی میکند و مراسم به خوبی به پایان میرسد و همه مسئولین جهت برگزاری مراسم دوم به شهر بیدروبه میروند؛ و طبق برنامه  مجری از بخشدار الوار گرمسیری مهندس پاپی دعوت می کند تا جهت ادای سخنرانی به جایگاه بیاید که در یک اقدام عجیب و ناباورانه! جناب حسینی منش نیز برخواسته و همزمان با بخشدار به سمت تریبون حرکت می کند و به سرعت میکروفن را تصاحب میکند  و شروع به سخنرانی می نماید!
آیا سخنرانی کردن(در دو شهر بیدروبه و حسینیه) توسط امام جمعه محترم حسینیه جناب حجت السلام حسینی منش آنقدر ارزش داشت که نام اندیمشک و بخش الوار در اقصی نقاط کشور و جهان! دست به دست شود و با پخش در شبکه های معاند نظام و غرب نشین ، کشور را به باد تمسخر بگیرند؟!
این مسئله بهانه ای شد در دست برخی افراد مغرض تا با تجمع حول محوریت امام جمعه حسینیه تا با انتشار بیانیه ای سراسر توهین آمیز ضمن حمله به پدر معنوی شهرمان ، بذر تضاد و تفرقه را در جامعه بیفکنند.
در جایی از این بیانیه آمده که چرا امام جمعه محترم اندیمشک در این خصوص سکوت کرده و واکنشی نشان نداده است؟!
در پاسخ به این عزیزان باید چنین گفت که بله. امام جمعه نمی بایست سکوت می کرد و نسبت به این عمل وقیحانه که مستقیماً نظام جمهوری اسلامی را نشان گرفته بود واکنش نشان می داد و با شخص خاطی که بانی این عمل به دور از شأن و جایگاه … شده برخورد نماید؛ اما جناب حجت الاسلام والمسلمین حسینی نوری بخاطر همان تواضعی که در بندهای مصوبات شورای فرهنگ عمومی دیده نمی شد؛ حُجب به خرج داده و به خاطر اعتلای فرهنگ عمومی شهرستان یکهزار شهید اندیمشک و مردمانش این عمل خطای امام جمعه حسینیه را که جز تضعیف جایگاه و نشانه گرفتن نظام را در بر نداشت سکوت کرد. سکوتی که فریادی از معرفت در آن موج می زد که از دید افراد بی بصیرت پنهان ماند.
بله اگر ادب و متانت این سیّدِ عزیز به وی اجازه می داد و همان موقع برخورد شدیداللحنی با امام جمعه حسینیه می داشتند ؛ امروز شاهد گستاخی و هتاکی فرد یا افراد در این خصوص نبودیم!
هیچ عقل سلیمی به خود اجازه نمی دهد که از کار ناشایستی که به یکباره همه را زیر علامت سئوال ببرد دفاع و جانبداری کند.
برگزاری شتابزده شورای فرهنگ عمومی از یک طرف و ورود به موضوعی که خلاف شرح وظایف محوله شورای سیاستگذاری ائمه جماعات است از سوی دیگر ، به خودی خود اعمالی هستند که از هر طرف راه را بر جانبداری سایرین می بندد و به دور از عقلانیت است که افراد چنین درخواستی از امام جمعه محترم اندیمشک داشته باشند.