صفحه نخست » آخرین خبر, اسلایدر, اندیمشک, خبر » فریدون حسنــوند: استان خوزستان خزانه کشور است/ از نخستین روزهای بحران، کمیته نیرو در کمیسیون انرژی مجلس تشکیل شد

فریدون حسنــوند: استان خوزستان خزانه کشور است/  از نخستین روزهای بحران، کمیته نیرو در کمیسیون انرژی مجلس تشکیل شد

 

ارتباط تـلفنی برنامه گفــتگوی ویـژه خـبری شبــکـه دو سیــما با دکـتر فــریدون حــسنوند رئیس کـمیسـیون انــرژی در خــصوص بحــران ریزدگردهای خـوزستان

رئیس کـمیسیـون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ساختار و تشکیلاتی که در وزارت کشور برای ستاد مدیریت بحران تعریف شده در عمل دیده نشده است، گفت: این ستاد با بحران جدی مواجه است نه اغتباراتی دارد نه برنامه ای بنابراین یا باید تقویت یا منحل شود و اختیارات آن به استان ها داده شود.

فــریدون حسنــوند در ارتباط تلفنی با برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما افزود: ستاد مدیریت بحران اعتبارات، بودجه ،تشکیلات، پرسنل، امکانات ،اختیارات و جایگاه لازم را ندارد.

وی گــفت: کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، سه شنبه جلسه فوق العاده ای را در ساعت ۱۶ با حضور وزرای نفت، نیرو و جهاد کشاورزی و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و مدیریت بحران و پدافند غیرعامل کشور برگزار می کند و به ابعاد بحران اخیر خواهد پرداخت.

دکـتر حسنـوند افزود : امیدواریم راهکارها و پیبشنهادهای عملی را برای حل بخشی از این مشکلات با قید فوریت در دستور کار قرار دهیم.

وی اضافه کرد: از نخستین روزهای ایجاد بحران، کمیته نیرو در کمیسیون انرژی مجلس با مسئولان ذیربط تشکیل شد و پیرو آن پنج شنبه این هفته جلسه ای با اعضای این کمیسیون ، اعضای مجمع نمایندگان و تعدادی از مدیران و مسئولان وزارتخانه های ذیربط در استان خوزستان با حضور استاندار و دیگر مدیران برگزار می شود که از آقای لاریجانی رئیس مجلس هم برای شرکت دراین جلسه دعوت کردیم .

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه امنیت و اقتصاد استان خوزستان، ملی است و نباید موضوع را فقط در حد رخداد کوچک ببینیم، گفت: در یک روز ۷۵۰ هزار بشکه از تولیدات نفت کشور به علت قطع برق، حبس شد و مردم ۱۱ شهر با قطعی آب مواجه شدند که بخشی از آن ناشی از نبود پیش بینی لازم و ضعف مدیریتی و نبود اعتبارات لازم بود.

حسنـوند افزود: در کمیسیون تلفیق پیشنهاد دادیم که ۳ درصد از پیمان هایی که در استان های صاحب نفت و گاز منعقد می شود برای مسائل زیست محیطی و عمران آن ها اختصاص داده شود و سهم ۲ درصدی از موضوع درآمدهای نفتی به ۳ درصد تبدیل شود که این پیشنهادات تایید شد، اگر قرار است مشکلات حل شود ما باید از حوزه تصمیمات  به حوزه اجرا و اقدام برسیم.

وی با بیان اینکه باید از حوزه تصمیم و مصوبه به مرحله اجرا و اقدام برسیم، ادامه داد: استقرار مدیریت عملیاتی در استان ها و تامین اعتبارات توسط دولت و اختصاص حداقل ۱۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی از جمله راهکارها می تواند باشد.

حسنــوند با اشاره به اینکه استان خوزستان خزانه کشور است سهم اصلی تولید و فروش نفت متعلق به استان خوزستان است، افزود: حق این استان است که از سهم فروش یک هفته نفت برای یکسال به آن اختصاص دهند تا بخشی از این مشکلات حل شود.

دکتر حــسنوند در پایان سخنان خود تاکـید نمـودنـد که : مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد مصوبات لازم را در این خصوص را تصویب کند

نوشته شده توسط در 21 فوریه 2017

موضوعات مرتبط :