صفحه نخست » آخرین خبر, اسلایدر, خبر » ایجاد برخی الزامات برای وزارت نفت جهت حمایت از شرکت ساخت تأسیسات دریایی ایران/ لزوم تأمین منابع مالی از صندوق توسعه ملی

ایجاد برخی الزامات برای وزارت نفت جهت حمایت از شرکت ساخت تأسیسات دریایی ایران/ لزوم تأمین منابع مالی از صندوق توسعه ملی

رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: در بودجه سال ۹۷ برخی الزامات برای وزارت نفت جهت حمایت از شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران ایجاد می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی صبح امروز (سه شنبه، 2 آبان ماه) به شهرهای آبادان و خرمشهر سفر کرده و از شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران بازدید کردند.

فریدون حسنوند در نشست هم‌اندیشی بررسی مشکلات شرکت مهندسی و ساخت تجهیزات دریایی ایران گفت: روزهای سه‌شنبه در کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به بازدید از پروژه‌ها اختصاص یافته تا مشکلات پیش روی پروژه‌ها و شرکت‌های فعال در حوزه نفت و گاز رفع شود.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه “نمی‌شود و نمی‌توان”، کار و حرف انسان‌های ضعیف و ناتوان است، افزود: هر شخصی که بر مسند مدیریت است نباید از نمی‌شود حرفی بزند.

حسنوند با اشاره به مشکلات شرکت مهندسی و ساخت تجهیزات دریایی ایران ادامه داد: کمیسیون انرژی گزارش و راهکارهای مورد نظر درباره مجموعه شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران در خرمشهر را تنظیم و تدوین می‌کند و نظرات نمایندگان، مرکز پژوهش‌ها، فرماندار خرمشهر و شرکت ساخت تأسیسات دریایی در این زمینه اخذ می‌شود تا شرایط این شرکت رو به بهبود حرکت کند.

وی با اشاره به اینکه مجلس در ماه‌های آینده بودجه سال 97 را بررسی و تصویب می‌کند، یادآور شد: می‌توان از فرصت بودجه سال 97 استفاده کرد و برخی الزامات را برای وزارت نفت و شرکت ملی نفت برای رفع مشکلات و کمک به این شرکت در قالب بودجه گنجاند البته پیش از بودجه سال 97 نیز می توان در حوزه تقنین الحاقاتی به قوانین گذشته برای کمک به این شرکت انجام داد.

نماینده مردم اندیشمک در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه راهکارهایی همانند صندوق توسعه ملی و منابع مالی دیگر برای تأمین منابع مالی شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران یارد خرمشهر وجود دارد، افزود: 13 درصد بودجه کشور در استان‌ها و 82 درصد در وزارتخانه‌ها اختصاص دارد که باید از بودجه وزارتخانه‌ها در این بخش استفاده کردو شرکت یک کمیته راهکار تأمین منابع مالی تعریف کند تا بتوان بخشی از مشکلات مالی را با این اقدامات رفع کرد.

حسنوند با بیان اینکه مشارکت شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران یارد خرمشهر با کشورهای خارجی باید جدی گرفته شود، ادامه داد: برخی کشورها برای سرمایه‌گذاری در ایران اعلام آمادگی کرده‌اند که این شرکت باید از این فضا استفاده کند و در این راستا باید آمادگی داشته باشد تا بخشی از سهام شرکت را واگذار کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه وظیفه ذاتی کمیسیون انرژی این بوده که شرکت‌های داخلی را دعوت کند و آنها را به هکاری با شرکت تأسیسات نفتی ملزم کند تا به صورت چند ماه یک بار بر فعالیت آنها نظارت کند، اظهار داشت: تنوع تولید راه خوبی است که می‌تواند شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران یارد خرمشهر را از رکود خارج کند.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه در کیمسیون متبوعش همچنین کمیسیون برنامه، بودجه و تلفیق بودجه تلاش‌هایی برای کمک به این شرکت صورت می‌گیرد، تصریح کرد: روسای کمیسیون بودجه و انرژی مجلس عضو هیأت عالی نظارت بر منابع هیدروکربوری هستند که می‌توان با استفاده از این ظرفیت‌ها بخشی از مشکلات این شرکت را رفع کرد و آبادان و خرمشهر را که زمانی عروس خاورمیانه در کنار بیروت بودند به دوران اوج بازگرداند.

عدم تحقق استفاده از ظرفیت شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران در فاز 11 پارس جنوبی

همچنین عبدالله سامری، نماینده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فاجعه شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران یارد خرمشهر به وزیر نفت توضیح داده شده است، افزود: زنگنه اظهار داشت که در فاز 11 پارس جنوبی به این شرکت کمک می‌شود اما متأسفانه این اقدام میسر نشد.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران یارد خرمشهر فراوان است، افزود: شاید اگر این تأسیسات در مکان دیگری ساخته می‌شد بهتر از آن استفاده می‌شد.

سامری با بیان اینکه پروژه فروزان با اینکه وارد خرمشهر شده اما در حالت نیمه تعطیل قرار دارد، ادامه داد: مذاکراتی با شرکت فلات قاره در این زمینه صورت گرفته اما این شرکت نیز به دلیل مشکلات مالی نتوانسته مطالبات شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران یارد خرمشهر پرداخت کند.

وی با تأکید بر اینکه باید به فکر شرکت تأسیسات دریایی بود، یادآور شد: خرمشهر متعلق به تمام ایرانیان است و در حال حاضر با تعطیلی این ظرفیت تعداد زیادی از جوانان خرمشهر بیکار شده‌اند که این موضوع می‌تواند مشکلات اجتماعی را ایجاد کند.

نماینده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نزدیکی به ایام اربعین حسینی تصریح کرد: در این ایام رفت و آمد وزرا به خرمشهر بیشتر می شود و بازدیدهای مختلفی از مناطق گوناگون دارند و نامه‌های زیادی را امضا می‌کنند اما در نهایت پس از بازگشت کاری برای خرمشهر انجام نمی‌دهند که امیدوارم خروجی بازدیدهای امروز نشستی با وزیر نفت باشد تا فرصت خوبی برای مردم خرمشهر پدید آید./

نوشته شده توسط در 24 اکتبر 2017

موضوعات مرتبط :