تاریخ: ۱۴ , تیر, ۱۳۹۶ ۱۷:۴۴

انگشت ایران “روی ماشه اس ۳۰۰” رفت

انگشت ایران “روی ماشه اس ۳۰۰” رفت امیر اسماعیلی امروز برای اولین بار اعلام کرده که S۳۰۰ در ایران استقرار یافته است؛ این یعنی از این پس، انگشت پدافند هوایی برای شکار پرنده‌های متخاصم “روی ماشه اس ۳۰۰” هم خواهد رفت. به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، پیش از ظهر امروز امیر اسماعیلی فرمانده قرارگاه […]

انگشت ایران “روی ماشه اس ۳۰۰” رفت

امیر اسماعیلی امروز برای اولین بار اعلام کرده که S۳۰۰ در ایران استقرار یافته است؛ این یعنی از این پس، انگشت پدافند هوایی برای شکار پرنده‌های متخاصم “روی ماشه اس ۳۰۰” هم خواهد رفت.

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، پیش از ظهر امروز امیر اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص)، برای اولین بار رسماً از استقرار سامانه موشکی اس ۳۰۰ در کشور خبر داده و گفته که (هم‌اکنون) از آن استفاده می‌شود.

البته امیر اسماعیلی اعلام نکرده که این سامانه‌ها در کدام نقاط مستقر شده‌اند اما وزیر دفاع  و پشتیبانی نیروهای مسلح پیش از این اعلام کرده بود که اس۳۰۰‌های ایرانی “۴ گردان” هستند.

سامانه موشکی اس ۳۰۰ در حال حاضر یک خانواده است و انواع مختلفی از این سامانه با کاربردهای متفاوت در وزارت دفاع روسیه تولید شده است. هم‌اکنون اس۳۰۰ پی‌ام‌یو (S-300PMU) به‌عنوان یکی از مرگبارترین و پیشرفته‌ترین سامانه‌های موشکی خانواده اس۳۰۰ شناخته می‌شود. آن‌ طور که روس‌ها اعلام کرده‌اند، زمان آماده‌سازی این نوع از سامانه‌ها، حدود ۵ دقیقه‌ است که این خود یکی از ویژگی‌های مهم سامانه موشکی اس۳۰۰ پی‌ام‌یو به شمار می‌رود.

یکی از بهترین مدل‌های سری P سامانه موشکی اس۳۰۰، سامانه‌های پی‌ام‌یو۲ هستند که رادار کشف هدف این سامانه ۶۴N6E2 Big Bird نام دارد و می‌تواند حدود ۲۰۰ هدف را کشف کند.

ایران، در سال ۲۰۰۷ قرارداد خرید سامانه موشکی S300-PMU1 را با روس‌ها امضا کرده بود که با عدم تحویل آن به ایران و گذشت سالیان دراز، خط تولید این سامانه در روسیه، کلا متوقف شد و ایران هم دیگر خواهان آن مدل از اس ۳۰۰ نبود، لذا ایران و روسیه توافق کردند که قرارداد را به‌روز کنند که این اتفاق سال گذشته رخ داد و تهران – مسکو، قرارداد جدیدی برای فروش اس ۳۰۰ به ایران امضا کردند اما مدل سامانه‌ای که قرار بود به ایران تحویل داده شود، هیچ وقت اعلام نشد.

اما با ورود ادوات مربوط به اس ۳۰۰ و “موشک‌ها”، مشخص شد که ایران سامانه S300-PMU2 که یکی از بهترین سامانه‌های دفاعی و پدافندی حال حاضر جهان است را تحویل گرفته است.

سامانه موشکی اس ۳۰۰، پس از ورود به ایران اولین بار در ۷ شهریور ماه سال گذشته به نمایش گذاشته شد و این اقدام موجب شد که هر گونه شبهه درباره ورود یا عدم ورود این سامانه به کشور، مرتفع شود.

پس از این ماجرا، امیر اسماعیلی در ۲۳ بهمن ماه سال ۹۵، طی سخنانی در یادواره شهید جانباز عباسعلی باباخانی در حسینیه مرکزی نطنز، اعلام کرد که این سامانه موشکی هنوز در هیچ نقطه‌ای کار گذاشته نشده است. این به معنای آن بود که اس۳۰۰ها هنوز استقرار عملیاتی پیدا نکرده بودند. (لینک)

اما ماجرا به همینجا ختم نشد و ۱۴ اسفند ماه سال ۹۵، قرارگاه پدافند هوایی رسما از تست این سامانه موشکی در یکی از میادین تیر یگان‌های پدافندی کشور و در رزمایشی با نام “دماوند” خبر داد و ساعتی بعد هم تصاویر این تست منتشر شد البته آن زمان، قرارگاه پدافند هوایی اعلام نکرد که این سامانه در کشور استقرار یافته است.

در جریان تست، سامانه موشکی اس ۳۰۰ با شلیک چند فروند موشک، اهداف متنوعی را در ارتفاع و بُردهای مختلف، با موفقیت هدف قرار می‌دهد. (لینک)

در اولین هدف، رادارهای سامانه موشکی اس ۳۰۰ موفق شدند یک فروند موشک بالستیک شلیک شده توسط نیروهای خودی را شناسایی و رهگیری کرده و سپس با شلیک اولین موشک از سامانه موشکی S300-PMU2، موشک بالستیک منهدم شد؛ امیر اسماعیلی با تایید این هدف‌گیری دقیق، اعلام کرد که “موشک اس ۳۰۰، موشک بالستیک را تار و مار کرد.”

دومین هدف هم که یک فروند پهپاد دشمن فرضی بود، توسط رادارهای این سامانه رهگیری و سپس با شلیک دومین موشک از سامانه موشکی اس ۳۰۰، این هدف نیز به دقت بالایی منهدم شد.

به گفته‌ی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی، “از آنجا که احتمال دارد  مشخصات این سامانه پدافندی دست کشورهای دیگر نیز بیفتد، متخصصان ایرانی این سامانه را بر اساس تهدیدها و نقشه های عملیاتی  آزمایش کردند و هیچکس دیگری به چگونگی عملیاتی شدن این سامانه دسترسی نخواهد داشت.”

امیر اسماعیلی با تاکید بر اینکه هم اکنون ایران «اس ۳۰۰» های زیادی دارد، آن زمان گفته بود: خبر مهم‌تر طراحی و ساخت اس ۳۰۰ کاملا ایرانی با نام « باور ۳۷۳» است که در آینده ای نزدیک تست  آن را مردم عزیز ایران مشاهده خواهند کرد.

در حال حاضر بیش از ۳۷۰۰ نقطه کشور تحت پوشش قرارگاه پدافند هوایی قرار دارد که حاصل زحمات شبانه‌روزی این قرارگاه است ولی از این پس، قرارگاه پدافند هوایی با استقرار سامانه موشکی اس ۳۰۰ در نقاط مختلف کشور در کنار سایر سامانه‌های پدافندی، دست روی ماشه، آماده شکار پرنده‌های متخاصم خواهد بود.

نظرات بسته شده است.