صفحه نخست » آخرین خبر » امیر روزخوش: محور اصلی هفتمین رزمایش فدائیان حریم ولایت، انهدام اهداف زمینی و هوایی است

امیر روزخوش: محور اصلی هفتمین رزمایش فدائیان حریم ولایت، انهدام اهداف زمینی و هوایی است

هفتمین رزمایش اقتدار هوایی فدائیان حریم ولایت نیروی هوایی ارتش با حضور انواع هواپیماهای شکاری رهگیر، شکاری بمب‌افکن، ترابری نیمه‌سنگین و سبک، هواپیماهای ارتباطی، شناسایی و شنود الکترونیکی، سوخت‌رسان و انواع هواپیماهای بدون‌سرنشین در منطقه عمومی اصفهان از امروز (سه‌شنبه) به مدت دو روز برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، در این همایش که از ساعت 9 صبح روز سه‌شنبه با رمز «یا ابوالفضل العباس (ع)» در منطقه عمومی اصفهان با مشارکت کلیه پایگاه‌های شکاری و ترابری نیروی هوایی ارتش و با محوریت پایگاه شهید بابایی اصفهان آغاز شده است، هواپیماهای با سرنشین و بدون سرنشین نهاجا و هواپیماهای جمع‌آوری اطلاعات سیگنالی و شنود الکترونیکی در ساعات مختلف شبانه‌روز به پرواز در آمده و اهداف از پیش تعیین‌شده را مورد شناسایی قرار خواهند داد.

همچنین تمرین آماده‌باش‌ها، تمرین پدافند غیرعامل بر اساس طرح‌های پراکندگی، تفرقه، استتار، اختفاء، فریب الکترونیکی و اقدامات درون‌سیستمی به اجرا در خواهد آمد و خلبانان شجاع و جوان نیروی هوایی به تمرین تاکتیک‌های نو و ابتکاری در راستای استفاده از مهمات هوشمند بردبلند و نقطه‌زن می‌پردازند.

امیر روزخوش: محور اصلی هفتمین رزمایش فدائیان حریم ولایت، انهدام اهداف زمینی و هوایی است

امیر سرتیپ دوم خلبان مسعود روزخوش سخنگوی هفتمین رزمایش اقتدار هوایی فدائیان حریم ولایت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه «در این رزمایش انواع هواپیماهای جنگنده بمب‌افکن، ترابری، شناسایی و سوخت‌رسان به همراه انواع هواپیماهای بدون سرنشین شرکت دارند»؛ اظهار کرد: هفتمین رزمایش اقتدار هوایی فدائیان حریم ولایت براساس تمرین صحنه واقعی نبرد در محیط واقعی جنگ الکترونیک و تداوم عملیات در محیط جنگ‌های نوین و تمرین پدافند غیرعامل با بهره‌گیری از تاکتیک‌های ابتکاری عملیاتی انجام خواهد شد.

وی افزود: هدف رزمایش اقتدار هوایی فدائیان حریم ولایت اجرای رزمایش‌های تقویمی و سالیانه، ارتقای سطح مهارت فرماندهان در طرح ریزی و کنترل عملیات‌های هوایی در محیط واقعی جنگ الکترونیک، بروز رسانی سامانه‌ها و آزمایش دستاوردهای دفاعی و نمایش گوشه‌ای از اقتدار رزمی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است.

روزخوش با اینکه «محور اصلی هفتمین رزمایش فداییان حریم ولایت، انهدام اهداف زمینی و هوایی است»، تصریح کرد: نیروی هوایی ارتش در کنار سایر قوای مسلح کشور تحت فرماندهی ولی امر مسلمین وظیفه تامین امنیت پهنه هوایی کشور را بر عهده دارند و پیام این رزمایش برای کشورهای منطقه امنیت، ثبات، دوستی و صلح پایدار در منطقه است.

انهدام اهداف مهم دشمن فرضی توسط هواپیماهای شکاری بمب افکن نهاجا

با آغاز اولین روز فاز عملیاتی رزمایش فدائیان حریم ولایت، هواپیماهای اف۵ و بومی صاعقه با بمب‌های ۵۰۰ پوندی، اهداف فرضی روی باندهای پروازی ایستگاه‌های رادار و سکوهای پرتاب موشک، مخازن سوخت و انبار مهمات درمنطقه نبرد را با موفقیت منهدم کردند.

همچنین هواپیماهای اف۷ مجهز به بمب‌های هوشمند، نقطه‌زن، دورایستا و راکت‌های ساخت داخل نیز برای اولین‌بار اهداف حیاتی دشمن فرضی را با تکنیک‌های ابتکاری و خارج از رینگ پدافندی در عمق منطقه نبرد منهدم کردند.

در ادامه اجرای این رزمایش نیز جنگنده‌های رهگیر اف- ۱۴ به اجرای ماموریت گشت هوایی مسلح، رهگیری هواپیماهای دشمن و انجام ماموریت TOP COVER پرداختند و جنگنده‌های اف-۱۴ و میگ-۲۹ با انجام عملیات رزم هوایی شرایط درگیری در صحنه واقعی نبرد را با موفقیت به اجرا گذاشتند.

در بخش دیگری از این رزمایش عملیات جنگ الکترونیک و آزمایش انواع سامانه‌های پیشرفته ارتباطی ارتباطی نیروی هوایی ارتش با استفاده از بسترهای امن شبکه‌های بی‌سیم و باسیم، انواع سامانه‌های تسهیلات پروازی و انواع سامانه‌های تاکتیکی، مأموریت‌های ابلاغ شده در جنگ الکترونیک را با موفقیت انجام دادند.

همچنین هواپیماهای ترابری سی-۱۳۰ در ارتفاع متوسط و شرایط تهدید اقدام به بارریزی تاکتیکی با پشتیبانی هوایی هواپیمای اف۱۴ کردند.

به گفته سخنگوی این رزمایش، افزایش حجم قدرت آتش و دقت در اصابت اهداف متحرک و ثابت زمینی و هوایی، استفاده از مهمات نقطه‌زن و دور ایستا با قدرت تخریب بسیار بالا یکی دیگر از نقاط قوت این رزمایش است و بخشی از توان رزمی نیروی هوایی ارتش را به معرض نمایش می‌گذارد.

اجرای موفقیت‌آمیز «بمباران بردبلند» در رزمایش نیروی هوایی ارتش

امیر سرتیپ دوم خلبان مسعود روزخوش در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه در این رزمایش انتظار داریم نقاط ضعف قبلی خود را برطرف و بدون نقص کار خود را انجام دهیم، اظهار کرد: از نظر من به عنوان فرمانده پایگاه شهید بابایی در جریان برگزاری رزمایش تاکنون به تمام اهداف مورد انتظار دست یافته‌ایم.

وی تصریح کرد: از جمله اهدافی که در جریان این رزمایش تحقق یافت، اجرای عملیات بردبلند با دو مرحله سوخت‌گیری بود که به لطف خدا توسط پرنده‌های یکی از پایگاه‌های بسیار دور انجام شد. همچنین اجرای عملیات بمباران برد کوتاه توسط پرنده‌های F5 و F7 از دیگر اهداف حاصل از انجام این رزمایش بود.

سخنگوی هفتمین رزمایش فداییان حریم ولایت گفت: اجرای پدافند غیرعامل در منطقه عملیات از دیگر اهداف رزمایش بود که حاصل شد. در این زمینه منطقه رزمایش را به صحنه جنگ شیمیایی و محل اصابت بمب شیمیایی تبدیل کردیم و طی آن کارکنان نگهداری نیروی هوایی حین انجام کار روی پرنده‌ها، با قرار دادن ماسک روی صورت خود و اجرای پدافند غیرعامل کار خود را بدون توقف ادامه دادند.

این گزارش تکمیل می‌شود…

نوشته شده توسط در 31 اکتبر 2017

موضوعات مرتبط :