امشب برجیس به هم نشینی ماه می رود مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: شبانگاه شنبه «دوم تیرماه ۱۳۹۷» سیاره غول پیکر سامانه خورشیدی یا همان برجیس (مشتری) هم نشین ماه خواهد بود. مهندس مسعود عتیقی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با اعلام این خبر افزود: ساعت ۲۳:۱۷ دقیقه امشب […]

امشب برجیس به هم نشینی ماه می رود

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: شبانگاه شنبه «دوم تیرماه ۱۳۹۷» سیاره غول پیکر سامانه خورشیدی یا همان برجیس (مشتری) هم نشین ماه خواهد بود.

مهندس مسعود عتیقی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با اعلام این خبر افزود: ساعت ۲۳:۱۷ دقیقه امشب سیاره مشتری ۴٫۲ درجه جنوب کوژ ماه افزاینده قرار خواهد گرفت.
وی خاطر نشان کرد: برای مشاهده این هم نشینی نیازی به تلسکوپ یا ابزارهای رصدی نیست و با چشم غیر مسلح کافی است ابتدا کره ماه را در آسمان یافت و سپس جرم سفید رنگ ستاره مانند را که همان مشتری معروف در جنوب و نزدیکی ماه مشاهده کرد.
عتیقی افزود: بدیهی است استفاده از دوربین های دو چشمی نجومی و تلسکوپ های آماتوری امکان مشاهده دهانه های سطح کره ماه و اقمار گالیله ای سیاره برجیس را برای رصد گران فراهم می کند.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران خاطر نشان کرد: برخی رخدادهای نجومی با توجه به غنای فرهنگی و ادبیات فاخر این مرز و بوم جایگاه خاصی در بین عامه مردم بدست آورده اند و با گذر از اینکه در دانش ستاره شناسی سعد و نحسی را برای اجرام آسمانی نمی توان متصور بود اما برخی از این رویدادها بازهم کانون توجه عموم مردم به ویژه علاقمندان هستند.