تاریخ: ۱۰ , تیر, ۱۳۹۶ ۰:۳۴

آیین تحلیف رییس جمهوری ۱۴ مرداد برگزار می شود

آیین تحلیف رییس جمهوری ۱۴ مرداد برگزار می شود مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: آیین تحلیف ریاست جمهوری دوره دوازدهم در روز شنبه ۱۴ مرداد برگزار می شود. به گزارش ایرنا، روابط عمومی مجلس شورای اسلامی روز جمعه با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: مراسم تحلیف حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی به عنوان رییس […]

آیین تحلیف رییس جمهوری ۱۴ مرداد برگزار می شود

مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: آیین تحلیف ریاست جمهوری دوره دوازدهم در روز شنبه ۱۴ مرداد برگزار می شود.

به گزارش ایرنا، روابط عمومی مجلس شورای اسلامی روز جمعه با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: مراسم تحلیف حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی به عنوان رییس جمهور دوره دوازدهم در روز شنبه ۱۴ مرداد در محل صحن مجلس شورای اسلامی انجام می شود.
پیش از برگزاری آیین تحلیف در مجلس شورای اسلامی، حکم ریاست جمهوری از سوی رهبر معظم انقلاب به منتخب ملت تنفیذ می شود.
آیین تحلیف رییس جمهوری طبق اصل‏ یکصد و بیست و یکم قانون اساسی انجام می شود که بر اساس آن رئیس‏ جمهور در مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ در جلسه‏ ای‏ که‏ با حضور رئیس‏ قوه‏ قضائیه‏ و اعضای‏ شورای‏ نگهبان‏ تشکیل‏ می‏ شود، سوگند یاد کرده و سوگندنامه را امضا می کند.
در آیین تحلیف منتخب ملت به‏ عنوان‏ رئیس‏ جمهور در پیشگاه‏ قرآن‏ کریم‏ و در برابر ملت‏ ایران‏ به‏ خداوند قادر متعال‏ سوگند یاد می‏ کند‏ که‏ پاسدار مذهب‏ رسمی‏ و نظام جمهوری‏ اسلامی‏ و قانون‏ اساسی‏ کشور باشد‏ و همه‏ استعداد و صلاحیت‏ خویش‏ را در راه‏ ایفای‏ مسئولیت هایی‏ که‏ بر عهده‏ گرفته‏ است، به کار گیرد و خود را وقف خدمت‏ به‏ مردم‏ و اعتلای‏ کشور، ترویج‏ دین‏ و اخلاق‏، پشتیبانی‏ از حق‏ و گسترش عدالت‏ سازد و از هر گونه‏ خودکامگی‏ بپرهیزد‏ و از آزادی‏ و حرمت‏ اشخاص‏ و حقوقی‏ که‏ قانون‏ اساسی‏ برای‏ ملت‏ شناخته‏ است‏، حمایت‏ کند.
رئیس جمهوری همچنین به قرآن کریم سوگند یاد می کند که در حراست‏ از مرزها و استقلال‏ سیاسی‏ و اقتصادی‏ و فرهنگی‏ کشور از هیچ‏ اقدامی‏ دریغ نورزد و با استعانت‏ از خداوند و پیروی‏ از پیامبر اسلام‏ و ائمه‏ اطهار علیهم‏ السلام‏ قدرتی‏ را که‏ ملت‏ به‏ عنوان‏ امانتی‏ مقدس‏ به‏ وی امانت سپرده است، همچون‏ امینی‏ پارسا و فداکار نگاهدار باشد و آن‏ را به‏ منتخب‏ ملت‏ پس‏ از خود بسپارد.

** فرصت قانونی برای معرفی کابینه دوازدهم
بر اساس قانون آیین نامه داخلی مجلس، رئیس جمهور، ظرف دو هفته پس از انجام مراسم تحلیف باید به طور کتبی اسامی هیأت وزیران را به همراه شرح حال هر یک از وزیران و برنامه دولت تقدیم مجلس کند.
رئیس مجلس مکلف است در اولین فرصت در جلسه علنی وصول معرفی‏ نامه وزیران را اعلام و پس از قرائت دستور تکثیر آن را صادر کند.
یک هفته پس از معرفی دولت، برای بحث و بررسی خط مشی و اصول کلی برنامه دولت و أخذ رأی اعتماد برای هیأت وزیران جلسات مجلس به‏ طور متوالی تشکیل می‏ شود.
حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران توانست در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری که ۲۹ اردیبهشت برگزار شد، با کسب ۲۳ میلیون و ۵۴۹ هزار و ۶۱۶ رای و اختصاص ۵۷٫۱۴ از کل آرا برای دومین بار به ریاست قوه مجریه برسد.

نظرات بسته شده است.